Osocze – dla chorych na COVID-19

Dwie próbki krwi na zielonym tle - osocze

Spis treści

Osocze było stasowane już podczas innych wybuchów epidemii takich jak polio, grypy czy odra. Badania wskazują, że skuteczność leczenia chorych na COVID-19 poprzez osocze wpływa pozytywnie na skutki. Dzięki oddaniu osocza przez uzdrowionych już i podanie innemu choremu zmniejsza się zdecydowanie śmiertelności COVID-19 oraz powrót do zdrowia jest szybszy. Osoby, które mogą oddać osocze to pacjenci, którzy przeszli już koronowirusa i o tym wiedzą lub przez osoby, które przeszyły bezobjawowo, lecz wytwarzają się w organizmie przeciwciała.

Terapia

Terapia poprzez przeciwciała osób uzdrowionych po COVID-19, polega na podaniu przeciwciała przeciw danemu czynnikowi, który negatywnie pływa na osobę podatną. Główną intencją tego typu terapii jest leczenie lub zapobieganie (w zależności od przypadku). Ogólna oraz przyjęto zasadą od lat jest fakt, iż terapia poprzez przeciwciała polega głównie na zapobieganiu. Jeżeli dojdzie już do zakażenia, to notuje się najlepsze wyniki w terapii krótko po wystąpieniu objawów.

Skutki niepożądane

Transfuzja krwi i osocza jest generalnie uznawana za bezpieczną i bardzo dobrze tolerowaną przez większość pacjentów. Do skutków ubocznych poprzez terapie osoczem na COVID-19 mogą być takie sam jak przy zwykłej transfuzji osocza. Jako jeden z najbardziej popularnych skutków ubocznych uznaje się łagodna rekcja alergiczna, jednakże pojawiają się również cięższe skutki uboczne takie jak problem z płucami, sercem lub infekcja – występują rzadko.

Aby osocze mogło być podane innemu pacjentowi musi być dokładnie przetestowane i sprawdzone. Krew przede wszystkim jest badana na obecność wszystkich wirusów takich jak wirus zapalania wątroby typu B i C oraz HIV i innych mniej znanych zakażeń. Ważnym i pozytywnym faktem jest to, iż SARS-CoV-2 nie jest zakaźny poprzez krew, więc automatycznie ginie ryzyko przeniesienia COVID-19 na krew pobranej od dawcy.

Zasady związane z osoczem

Ogólnopolski program pobierania osocza od uzdrowieńców zachęca wszystkich po COVID-19 do oddania swojego osocza. Aby zostać dawcą takiego osocza musi minąć 14 dni od wykonania ostatniego testu, który daje wynik NEGATYWNY na koronowriusa poprzez metodę RT-PCR. Osobą, która chce oddać osocze, musi być pełnoletnia i nie może mieć więcej lat niż 60. W dodatku do osób, które nie mogą pomóc w formie oddania osocza, są osoby, które w przeszłości miały już przeprowadzaną transfuzje krwi lub jej składniki. 

Do najbezpieczniejszej metody zalicza się również pobieranie osocza w ilości nie większej i nie mniejszej niż 600ml. Metoda plazamaferezy która trwa od 30-40 min to metoda, którą przeprowadzą się w tygodniowych odstępach od siebie. Jeżeli mimo wszystko wystąpią drobne przeciwskazania przy pobieraniu osocza, można pobrać 450ml pełnej krwi, z której w efekcie końcowym otrzymuje się około 225 ml osocza.

Ważne: Osoba, która nie zachorowała na COVID-19, a poddała się szczepieniu nie może być dawcą. Osocze osób uzdrowionych po Koronawirusie zawiera odpowiednie przeciwciała.

Pobieranie osocza

Jeżeli kwalifikujesz się do grupy, która może oddać osocze, czyli jesteś:

  • w przedziale wiekowym od 18 do 60 lat
  • jeżeli przeszedłeś COVID-19 objawowo lub nie
  • jeżeli nie jesteś szczepiony

Jeśli wszystkie wymieniony punkty są spełnione przez Ciebie, należy wybrać się na wizytę RCKiK wypoczętym, po lekkim posiłku wraz z dokumentem tożsamości, które zawiera zdjęcie, PESEL. Dodatkowo należy zabrać ze sobą poświadczenie przejścia choroby COVID-19 oraz jeden z poniższych dokumentów:

  • informacja z aplikacji pacjent.gov.pl (np. może być to wydrukowany zrzut z ekranu),
  • decyzja Sanepidu o zwolnieniu z kwarantanny (wraz z informacją o zachorowaniu),
  • informacja o dodatnich wynikach badań wymazów wykonanych metodą PCR,
  • informacja o wynikach badań ilościowych stwierdzonych przeciwciał anty-SARS-CoV-2 klasy IgG.

Jakie są pozytywny skutki po oddaniu osocza?

Osoby, które są ozdrowieńcami po oddaniu przez siebie osocza nabierają wszystkich i pełnych praw jako Honorowy Dawca Krwi. Przysługuje im usprawiedliwię z dnia wtórym oddali osocze z pracy/szkoły, zwrot kosztów za dojazd, ekwiwalent kaloryczny w postaci 8 czekolad oraz możliwość skorzystania z odliczenia darowizny na cel jakim jest krwiodawco w danym roku.

Zgodnie z ustawą Covidą, która jest przyjęta przez Senat – osoby, które oddały minimum 3 razy krew pełną lub osocze po przejściu Koronowirusa przysługuje takiej osobie prawo do skorzystania z opieki zdrowotnej poza kolejką.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przeczytaj także

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu