Pomoc psychiczna w dobie pandemii

pomoc psychiczna w dobie pandemii - na dłoni leży serduszko, na stole leży maseczka oraz stetoskop

Spis treści

W dobie panującego Koronowirusa problem napotyka każdy z nas, z różnych przyczyn takich jak: utrata pracy, słaby stan zdrowotny bliskiej osoby, problemy finansowe czy ograniczony kontakt z ludźmi. Każdy taki czynnik wpływa mniej lub bardziej na daną osobą. Pewne organy zaczynają słabnąć przez co może pojawiać się złość, depresja i poczucie bezsilności dobrym przykładem na najbardziej narażony organ jest cała służba zdrowia – lekarze, pielęgniarki, pomoc zdrowotna, pomoc psychiczna.

Strach

Jeszcze rok temu największym strachem była myśl, kiedy Koronawirus dojdzie do Polski, pojawiała się obawa o bliskich żyjących za granicą, obawa przed nieznanym wirusem, obawa o jutro. Dziś największym strachem jest nasze zdrowie, które jest codziennie narażone przy tak dużej ilości zakażeń dziennie. Na tą chwilę jesteśmy już po dwóch lockdownach, przez które to w większej mierze właśnie wtedy straciliśmy cząstkę ,,normalności’’ – brak otwartych galerii handlowych, brak otwartych domów kultury (kina, teatry itp.), zamknięte szkoły i miejsca pracy.

Na pozór dobre rozwiązania i zmiany, a jednak nie do końca – Tu przykładem jest zmiana nauki w szkołach na wersje zdalną. Zastosowanie takiej formy nauki było jedynym rozwiązaniem, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby na dzieciach i personelu szkoły, lecz skutki tej formy będą mimo wszystko ,,odbijać’’ się latami. Nauka zdalna to przede wszystkim negatywny pływ na psychikę i zdrowie fizyczne. 

Ograniczenie kontaktu międzyludzkiego, który jest tak ważny w wieku szkolnym sam w sobie już jest negatywnym skutkiem. Dodając do tego kontakt tylko za pośrednictwem Internetu, dzieci złapią nawyk interakcji tylko online, a nie na żywo. Często dzieci znajdowały również wsparcie, które mogły przekazać emocjami lub poczuć bliskość innej osoby, teraz niestety tego nie doświadczą. Fizyczne skutki to przede wszystkim poprzez niepoprawną postawę kręgosłupa siedząc kilka godzin przy komputerze.

40% miejsc pracy jest w stanie przenieść swoją prace do domu i działać tylko zdalnie. Tak samo jak w przypadku nauki zdalnej, praca zdalna nie jest dla wszystkich najlepszym rozwiązaniem, ponieważ również przyczynia się do spadku kondycji psychicznej oraz fizycznej. Osoby, które przeniosły się na prace zdalną często nie wiedzą, jak wyznaczyć granicę między pracą a obowiązkami domowymi. 

Często wkrada się poczucie, iż jestem w domu to muszę posprzątać. Takie myślenie gubi daje znak psychice, że mamy dwie sprawy na głowie jakim jest praca i sprzątanie plus możemy odczuwać, że pracujemy cały dzień, robiąc dwie rzeczy. Kontakty międzyludzkie wśród dorosłych giną, a są tak samo ważne jak i u dzieci. Niedbałość o kontakt z bliskimi może spowodować uczucie samotności. Coraz głośniej się mówi, również o przyroście masy w trakcie pracy zdalnej co wpływa nie tylko na wygląd i zdrowie fizyczne, ale również na psychikę. Zawsze wszystkie odchylenia względem prawidłowej wagi mogą prowadzić do załamania, zaburzeń czy też depresji.

Cała pandemia spowodowała niezwykłe zmiany, na które nikt z nas nie był przygotowany. Ludzie odczuwają teraz strach stojąc w kolejce, ponieważ nie wiedzą czy osoba przed nimi nie jest zarażona Covid-19, strach możemy odczuć idąc ulicą, a nawet we własnym domu, ponieważ poprzez pandemie zwiększyła się przemoc domowa ze względu na brak umiejętności wspólnego spędzenia czasu.

Prócz zdrowia psychicznego mamy tez zdrowie fizyczne o które niezmiennie cały czas powinniśmy dbać, w dobie pandemii zwłaszcza wychodząc poza dom, pamiętajmy o ubieraniu maseczki, dezynfekcji i ogólnej higienie rąk i ciała, zachowywaniu dystansu.

Pomoc psychiczna

Poradnictwo psychologiczne przygotowało w formie rozmów telefonicznych pomoc od doświadczonych lekarze i psychologów z I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji w Lublinie. Akcja ,,Pomoc w kryzysie’’– pojawiła się z ogromnego doświadczenie jakie zebrali Włoscy lekarze poprzez pacjentów ciężko chorych psychicznie ze względu na jakość życia podczas pandemii. Wsparcie to adresowane jest do wszystkich osób, a zwłaszcza do osób, które doświadczają trudności emocjonalnych oraz psychicznych związanych z aktualną sytuacją, a w szczególności niesiemy pomoc do pracowników ochrony zdrowia i służb zaangażowanych w walkę z pandemią. Staramy się również nieść pomoc osobą na kwarantannie, aby nie odbierali tego jako kare a dobre posunięcie w ratowaniu zdrowia.

Poniższa lista zawiera wybrane numery telefonów, pod które można dzwonić chcąc otrzymać pomoc:

  • 800 70 2222 linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (całodobowa, bezpłatna) – dyżury pełnią psycholodzy fundacji ITAKA udzielający porad i ewentualnie kierujący osoby dzwoniące do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie
  • 800 100 102 infolinia wsparcia psychologicznego uruchomiona przez Wojska Obrony Terytorialnej (całodobowa, bezpłatna)
  • 800 190 590 infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia (całodobowa, bezpłatna) udzielająca m.in. informacji dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem oraz dla przebywających na kwarantannie
  • (+48) 22 125 66 00 numer Telefonicznej Informacji Pacjenta dla osób dzwoniących z zagranicy w sprawie koronawirusa (całodobowy)
  • 22 230 22 07 linia wsparcia psychologicznego prowadzona przez Polski Czerwony Krzyż (codziennie w godzinach 10.00 – 22.00) – pracownicy świadczą pierwszą pomoc psychologiczną poprzez rozmowę i działania psychoedukację
  • 800 220 280 telefon zaufania Fundacji Znajdź Pomoc (od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00 – 20.00) dla osób w kryzysie psychicznym związanym z pandemią koronawirusa
  • 222 99 04 31 linia Wsparcia Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego prowadzona przez Instytut Psychiatrii i Neurologii (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20.00) – linia dedykowana jest osobom zmagającym się z problemami natury psychicznej i trudnościami psychologicznymi związanymi z aktualną sytuacją epidemiologiczną i jej następstwami. Dodatkowo wydelegowany do tego pracownik infolinii jest w stanie udzielić informacji odnośnie różnych aspektów formalnych związanych ze stanem epidemii w zakresie wsparcia socjalnego, zmieniających się przepisów prawa. Może pokierować też do odpowiednich instytucji, wskazać przydatne adresy i telefony.


Zachęcamy wszystkich do skorzystania z darmowej pomocy podczas pandemii, w przypadku ograniczonej dostępności infolinii zachęcamy do skorzystania z odpłatnej konsultacji online.

Żródło

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przeczytaj także

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu