SARS-CoV-2 jest wszystkim doskonale znany już od ponad roku jako koronawirus. Do zarażenia może dojść w momencie, gdy krople aerozolu wydzielają się przez osobę chora już podczas mówienia, kaszlu, kichaniu czy też podczas oddechu. Uważność każdego z nas jest o tyle ważna, iż najmniejszy kontakt z osobą lub przedmiotami osoby chorej mogą powodować już zarażenia się.
Objawy SARS-CoV-2
Do charakterystyki SARS-CoV-2 zaliczamy objawy takie jak gorączka, duszności, suchy kaszel, silne zmęczenie, ale nie tylko. Do najczęstszych objawów zaliczamy:
- Ból głowy
- Utrata smaku
- Utrata węchu
- Ból mięśni
- Biegunka
- Wymioty
Do rzadziej spotykanych na pewno należy dodać zapalenie spojówek oraz różnego rodzaju wsypki lub przebarwienia skórne.
CIEKAWOSTKA: 4 na 5 pacjentów chorobę przychodzi łagodnie, lecz osoby, które przechodzą zdecydowanie ciężko mogą dotknąć takie objawy jak trudności w oddychaniu, uczucie ucisku lub bólu w okolicach klatki piersiowej, w najgorszym przypadku może dojść do utraty mowy.
Mimo wszystkich wymienionych objawów, miejmy na uwadze fakt, że intensywność ich lub sam fakt pojawienia się zależy od wieku chorego, od chorób współistniejących, a nie kiedy nawet od regionu zamieszkania.
Objawy koronowirusa SARS-CoV-2 u dzieci:
- Gorączka około 38 stopni +/-
- Katar
- Kaszel
- Wymioty
- Biegunka
- Ostry ból gardła
- Ogólne osłabienie i rozdrażnienie
Kiedy można zaobserwować pierwsze objawy?
Zazwyczaj pierwsze objawy u chorego pacjenta mogą pojawić się już po około 5 do 6 dni od momentu zarażania.
Objawy mutacji Brytyjskiej B.1.1.7
Brytyjska mutacja jest określana przed wszystkim jako łatwiejszą do zarażenia się. Niestety mówi się również o tym, że Brytyjska odmiana może okazać się bardziej śmiertelna. Objawy są nieco inne i bardziej intensywne od znanej nam dłużej SARS-CoV-2 np.:
- Kaszel
- Ogólne uczucie zmęczenia
- Bóle mięśni
- Zaburzenie węchu
- Duszność
- Biegunka
Koszty testów na SARS-CoV-2
- Test genetyczny RT-PCR do wykonania tylko w punkcie pobrań – koszt ok. 420 zł
- Test genetyczny przesiewowy FRANKD do wykonania tylko w punkcie pobrań – koszt ok. 250 zł
- Test RT-PCR który pacjent może wykonać sam w zaciszu swojego dom – koszt ok. 780zł
- Test antygenowy. Szybki test do jakościowego wykrywania antygenu – koszt ok. 150 zł
Co robić, gdy dostrzeżemy pierwsze objawy?
Jeżeli zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy należy natychmiast urwać kontakt z ludźmi, aby nie rozprzestrzeniać choroby dalej. Samoizolacja jest tu najrozsądniejszym rozwiązaniem. Następnym krokiem przy lekkich objawach może być wybór teleporady. Lekarz rodziny ma możliwość wypisania skierowania na badanie specjalistyczne pod kątem Covid-19. Jednakże, gdy dochodzi do dramatycznych objawów takich jak duszności lub narastające bóle w klatce piersiowej należy wybrać numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedzić ratowników o podejrzeniu Koronowirusa.
Kwarantana
Kwarantanna trwa około 14 dni, lecz długość może się zwiększyć lub zmniejszyć zależnie od zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Inspektor ustala datę rozpoczęcia oraz datę zakończenia się kwarantanny.
Jak zapobiegać?
Przede wszystkim zaczynając od osób już zarażonych lub z podejrzeniem choroby najlepszy, rozwiązaniem jest izolacja. Aby zapobiegać najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń WHO oraz Ministerstwa Zdrowia, którzy głośną powtarzają o:
- Zakładaniu maski, która nie przepuszcza aerozolu
- Utrzymywanie dystansu około 2 metrów
- Unikanie skupisk ludzi
- Jeżeli to możliwe transport swoim autem, a nie publiczny
- Jeżeli masz możliwość przenieś swoją prace do domu
- Dezynfekcja oraz częste mycie dłoni
Nigdy nie będziemy mieć pewności w którym momencie dojdzie do zarażenia się, ale pamiętajmy, aby o siebie dbać i chronić się jak tylko możemy.